Newsletter Raportu 📨 #135
W Brazylii tłum zaatakował Kongres, Sąd Najwyższy i Pałac Prezydencki. O tym rozmawiamy dziś w Raporcie. W jaki sposób tysiące ludzi potrafiło zorganizować taką polityczną akcję? Ogromna rolę odegrały media społecznościowe. BBC wyjaśnia jaką:
Czy pomoc humanitarna może być polityczną bronią? Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła rezolucję, w ramach której pomoc będzie mogła trafiać do milionów Syryjczyków bez pozwolenia Baszara al – Assada. Zdaniem Moskwy, to zamach na niepodległość Syrii:
👉 Czytaj całość na Foreign Affairs
Co to znaczy być uchodźcą w Hongkongu, jednym z najdroższych miast świata, bez pozwolenia na pracę? Reportaż o pewnej rodzinie z Bangladeszu, która walczy o przetrwanie na stronie Al – Jazeery:
Lidl, Zara, H&M, Next – wszystkie te marki płacą swoim dostawcom w Bangadeszu mniej niż wynosi koszt produkcji. To gdzie robimy zakupy, ma znaczenie. O tym jaki jest prawdziwy jest koszt naszej obsesji kupowania i to kupowania „tanio”, pisze „The Guardian”:
👉 Czytaj całość na The Guardian
W tym kontekście warto przypomnieć reportaż o losie pracowników fabryk w Bangladeszu, który zrealizowali dziennikarze CBC News:
Wielu Turkom, którzy wyjechali z kraju w poszukiwaniu za pracą, żyje się gorzej (pod względem finansowym), niż tym, którzy zostali. Sebnem Ergolu z University of Bristol opisuje wyniki swoich badań, w których prześledziła losy trzech pokoleń Turków, którzy wybrali emigrację zarobkową:
👉 Czytaj całość na The Conversation
Najsłynniejszy prorok końca świata z lat 60., Paul Ehrlich pomylił się niemal we wszystkim co wieszczył. Co nie znaczy, że wszyscy, którzy wieszczą koniec świata we wszystkim się mylą: