Newsletter Raportu 📨 #220
Armia rosyjska zbliża się Pokrowska, jednego z kluczowych z punktu widzenia Ukrainy miejsc na wschodnim odcinku frontu oraz ważnego centrum komunikacyjnego. O wyzwaniach przed obrońcami miasta pisze zwięźle „The New York Times”:
👉 Czytaj całość w The New York Times
Z kolei „Financial Times” drukuje wspólny tekst szefów CIA i MI6. To echo wizyty w Wielkiej Brytanii sekretarza stanu USA. Można pominąć kilka okrągłych, typowych dla takich publikacji zdań i zatrzymać się przy spostrzeżeniach na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej. Zdaniem autorów: pierwszej, w której na równi z nowymi technologiami liczy się np. wywiad oparty na tzw. żródłach otwartych:
👉 Czytaj całość w Financial Times
Kilkanaście godzin temu astronauci z prywatnej misji Polaris Dawn pobili rekord wysokości orbity okołoziemskiej ustanowiony w 1966 r. przez misję Gemini 11. Od początku lat 70., czyli ostatniej misji na Księżyc, człowiek nie oddalił się tak daleko od powierzchni Ziemii. Więcej na portalu Space.com:
W latach 90. XX w. Tybetańczyków uznawano na Zachodzie za symbol walki z opresją. Czy dwie dekady później o nich zapomniano? Do końca przyszłego roku Chiny zamierzają wysiedlić ponad pół miliona mieszkańców regionu – o czym przypomina Mark Green, dyplomata i prezes amerykańskiego think-tanku Wilson Center:
👉 Czytaj całość w Wilson Center
Do Finlandii wróciło 150 czaszek, które w latach 70. XIX w. szwedzcy badacze wywieźli w celu badań mających na celu dokumentowanie różnic rasowych. Pochowano je na wspólnej uroczystości w miasteczku Pälkäne na południu kraju. Dopiero 5 lat temu podsztokholmski Instytut Karolinska przeprosił Finów za wydarzenia sprzed półtora stulecia:
„Prospect Magazine” opisuje z brytyjskiego punktu widzenia rosnącą w siłę sieć skrajnie prawicowych influencerów, która coraz bardziej zaczyna przypominać środowisko ruchu QAnon. Zdaniem autorów obejmuje ona i amerykańskich zwolenników teorii spiskowych, i rosyjskich ultranacjonalistów:
👉 Czytaj całość w Prospect Magazine
Według cytowanego przez „The Guardian” raportu organizacji Climate Rights International aktywiści klimatyczni są w krajach Zachodu traktowani coraz surowiej – zmiany w kodeksach umożliwiają m.in. wydawanie przez sądy wyższych wyroków dla naruszających prawo protestujących. (Inna sprawa – o czym raport milczy – że metody protestów coraz częściej ingerują w życie społeczne np. Wielkiej Brytanii):