Newsletter Raportu 📨 #221
Do szczegółów i politycznych konsekwencji wczorajszego ataku na członków Hezbollahu z wykorzystaniem pagerów będziemy wracać w „Raporcie”. W dzisiejszym przeglądzie prasy proponujemy tekst z „The Irish Times” – o tym, jak do tego ataku w ogóle doszło, oraz o historii wykorzystywania urządzeń elektronicznych przez agencje wywiadowcze:
👉 Czytaj całość w The Irish Times
Ursula von der Leyen ogłosiła skład nowej Komisji Europejskiej. Portal „Politico” krótko (a czasem i z przymrużeniem oka) przedstawia polityków, którzy w najbliższych latach będą mieć duży wpływ na funkcjonowanie Wspólnoty:
Agencja Associated Press informuje, że Stany Zjednoczone popierają poszerzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ o dwóch stałych członków z Afryki. Stałych – a więc z prawem weta. Czy to realna propozycja? A może tylko działanie PR, skoro szansa na zgodę wszystkich pozostałych państw członkowskich Rady jest niemal zerowa?
👉 Czytaj całość w Associated Press
Wiadomości z Europy Środkowej zdominowała powódź. Przypominamy jednak, że w Słowacji trwa ostry spór o decyzje minister kultury dotyczącej obsady kluczowych w tym kraju instytucji. Portal „Balkan Insight” szczegółowo opisuje słowacką „wojnę o kulturę”:
👉 Czytaj całość w Balkan Insight
Niepokojące szacunki ogłosili naukowcy w czasopiśmie „The Lancet”. Do połowy stulecia nawet 39 mln ludzi może umrzeć na skutek tzw. antybiotykoodporności. Zagrożenie dotyczy m.in. seniorów i infekcji nabywanych podczas prostych szpitalnych zabiegów. Badania omawia „Smithsonian Magazine”:
👉 Czytaj całość w Smithsonian Magazine
W latach 50. i 60. telewizja miała pozytywny wpływ na społeczeństwa; w niektórych regionach Europy przyczyniła się do likwidacji analfabetyzmu. Potem było już tylko gorzej. Dlaczego? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć dziennik „El Pais”. Na motywach wydanej we Włoszech książki fascynująco opisuje imaginarium tamtejszej telewizji z lat 80.:
A skoro jesteśmy przy tym, co działo się w przeszłości: na koniec polecamy tekst z dziennika „The Japan Times” – o mało u nas znanych skutkach, jakie atak al-Kaidy na Stany Zjednoczone w 2001 roku wywarł właśnie na japońskim społeczeństwie: