Newsletter Raportu 📨 #223
Krajobraz polityczny współczesnego Libanu to ważny kontekst wojny Izraela z Hezbollahem. „The Times of Israel” przygląda się jego wycinkowi – podzielonej wspólnocie chrześcijan:
👉 Czytaj całość w The Times of Israel
Przed wyborami 5 listopada Trump i Harris prawdopodobnie nie spotkają się już w studiu telewizyjnym. Tym większe emocje w Stanach Zjednoczonych wzbudziła wczorajsza debata kandydatów na wiceprezydenta. Kto ją wygrał? O tym portal „The Hill”:
Tymczasem w „Le Monde Diplomatique” rzeczowa krytyka politycznej agendy Kamali Harris. O tym, że kandydatka Demokratów wypada lepiej niż prezydent Biden w starciu z Trumpem, wiadomo od początku. Ale czy po zwycięstwie faktycznie odmieni Amerykę?
👉 Czytaj całość w Le Monde Diplomatique
Dubliński dziennik „The Irish Times” wraca do tematu zabójstw popełnianych w Pakistanie – często w formie linczu – na osobach podejrzanych o bluźnierstwo. Jak się okazuje, coraz częściej przy biernej postawie policji i wojska:
👉 Czytaj całość w The Irish Times
„Szwecja nie może być sumieniem Europy”. „Nie chcemy żebraków przed naszymi sklepami”. To głosy polityków chcących wprowadzić w tym kraju zakaz proszenia o pieniądze na ulicy. Czy to próba wyjęcia spod prawa ubóstwa, jak głosi tytuł artykułu w „Guardianie”? A może faktyczna próba ograniczenia zjawiska, które na ulicach Sztokholmu kojarzy się głównie z cudzoziemcami.
👉 Czytaj całość w The Guardian
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule poniższego tekstu brzmi niemal na pewno „nie”. Ale historia pokazuje, że niektóre pomysły rodzące się na forum ONZ wywierają potem spory wpływ na świat. Na portalu „Pass Blue” – słowo o tzw. Pakcie dla Przyszłości:
👉 Czytaj całość na portalu Pass Blue
Poświęcony głownie matematyce i logice magazyn „Quanta” w atrakcyjny (także wizualnie) sposób podsumowuje eksperymenty myślowe na temat podróżowania w czasie. Ten tekst warto przeczytać (i pokazać) dzieciom: