Pomimo wygranej w wyborach skrajnie prawicowa Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) nie będzie rządzić krajem; wszystkie pozostałe ugrupowania, które dostały się do parlamentu, odmówiły z nią współpracy. „Politico” informuje, że zadanie stworzenia koalicji z socjaldemokratami wziął na siebie dotychczasowy kanclerz Karl Nehammer:
Na Zachodzie by to nie przeszło, lecz w warunkach wojny przesuwają się granice ryzyka. Agencja Associated Press pisze o libańskich liniach lotniczych MEA, które – dysponując nieoficjalną gwarancją bezpieczeństwa od Izraela – mimo ostrzału Bejrutu kontynuują starty i lądowania na lotnisku de facto kontrolowanym przez Hezbollah:
Przez ostatnie miesiące reporterzy „New York Timesa” towarzyszyli ukraińskiemu pisarzowi Serhijowi Żadanowi na froncie – oraz podczas występów i spotkań literackich w Ukrainie. Oto ich reportaż:
👉 Czytaj całość w New York Times
W dniach, w których wdowa po Aleksieju Nawalnym zapowiedziała zamiar startu w wyborach prezydenckich „po Putinie”, magazyn „The New Yorker” opublikował fragmenty dziennika opozycjonisty, który zmarł w lutym jako więzień rosyjskiej kolonii karnej:
👉 Czytaj całość w The New Yorker
Magazyn „Scienitifc American” analizuje dlaczego najbliższa wyprawa człowieka na Księżyc może okazać się nie tylko droższa, ale – paradoksalnie – trudniejsza niż loty misji Apollo na przełomie lat 60. i 70. XX w. To tekst o ludziach, ich technologii i zmieniających się ambicjach – nie tylko dla interesujących się astronautyką:
👉 Czytaj całość w Scientific American
A skoro już o lataniu: zabawna – choć całkiem na serio – informacja z Nowej Zelandii. Jedno z lotnisk w tym kraju zabrania odprowadzającym pasażerów pożegnań dłuższych niż 3-minutowe. Zdaniem administracji portu długie pożegnania powodują korki przy dojeździe do lotniska:
Wszystkie zwierzęta (nie tylko człowiek) popełniają błędy. Atomy, krople wody czy jony sodu błędów nie „popełniają”, podlegają bowiem niezmiennym prawom fizyki. W takim razie, jeśli błędy są nieodłączną częścią natury, gdzie się „zaczynają”? O nowej, ciekawej teorii ich dotyczącej – pisze magazyn „Aeon”:
Dzień dobry
Przeczytałem niepotrzebnie cały artykuł by znaleźć informacje o tym gdzie i jak Hezbollah kontroluje lotnisko… i nie znalazłem… proponuje mniej jednostronne i mniej usprawiedliwiające agresora podejście do sprawy… dziennikarstwo to fakty podobno a nie podbijanie narracji jednej ze stron.