Newsletter Raportu 📨 #226
Specyfiką wyborów w USA jest poparcie udzielane kandydatom przez liczące się redakcje. W tym roku nie obyło się bez kontrowersji: „The Washington Post” i „Los Angeles Times” ogłosiły, że kończą z tą praktyką – a w tle pojawiły się informacje o naciskach wywieranych przez właścicieli tych tytułów, m.in. Jeffa Bezosa:
👉 Czytaj całość w The Guardian
Dramatycznie pogarsza się sytuacja w Czadzie, dokąd w ostatnich dniach kierują się tysiące uchodźców z sąsiedniego Sudanu. Co gorsza, państwo staje się celem coraz bardziej brutalnych ataków dżihadystów z Boko Haram. O tym portal France24.com:
👉 Czytaj całość w France24.com
Na stronie think tanku Washington Institute ciekawy opis tego, jak rok po ataku na Izrael oraz izraelskiej ofensywie na Strefę Gazy funkcjonuje Hamas – wykorzystując propagandowo np. współpracę z WHO czy wykorzystując sieci przestępcze:
👉 Czytaj całość w Washington Institute
W metropoliach Ameryki Północnej sytuacja życiowa zmusza tysiące ludzi do zamieszkiwania w namiotowych obozowiskach – niektóre z tych miejsc z czasem zamieniają się na stałe w specyficzne osiedla. Kanadyjski magazyn „Maclean's” opisuje sytuację z Vancouver, gdzie jedno z takich miejsc zostało właśnie uznane przez władze:
W naszych przeglądach prasy nie lubimy niepotrzebnie straszyć, ale ten tekst z „New York Timesa” nie nastraja optymistycznie. Czy do listy zagrożeń związanych z przyszłością należy dopisać niższą – niż się dotąd powszechnie uważało – tolerancję człowieka na wysokie temperatury?
👉 Czytaj całość w New York Times
Portal „Swiss Info” przedstawia sylwetkę szwajcarskiego dyplomaty, który stał za powstaniem pierwszej międzynarodowej konwencji w sprawie sztucznej inteligencji, którą przyjęła Rada Europy. Jakie ma znaczenie ten dokument i dlaczego krytykują go niektóre organizacje pozarządowe?
O monokulturowych uprawach awokado w Ameryce Łacińskiej mówi się dużo i od lat. Na koniec przeglądu polecamy jednak tekst z „Neue Zürcher Zeitung” – o meksykańskim miasteczku, które, wbrew interesom dużych korporacji czy przestępczych karteli – powiedziało takim uprawom „nie”: