Newsletter Raportu 📨 #229
Przegląd prasy rozpoczynamy od Ukrainy. Według organizacji Greenpeace – której analizę podzielają władze w Kijowie – celem rosyjskich ataków na infrastrukturę przesyłową może być przerwanie zaopatrzenia w energię trzech ukraińskich elektrowni atomowych. A to – w niesprzyjających okolicznościach – może doprowadzić do katastrofy:
👉 Czytaj całość w The Guardian
Dziennik „Financial Times” informuje, że na Bałtyku, w miejscu, gdzie doszło do uszkodzenia podwodnych kabli telekomunikacyjnych, znajdował się chiński masowiec. Przypomnijmy, że to właśnie chińska jednostka była w ub. roku odpowiedzialna za uszkodzenie gazociągu między Finlandią a Estonią:
👉 Czytaj całość w Financial Times
Chiny są coraz bardziej aktywne w Ameryce Południowej, dotąd tradycyjnie uważanej za strefę wpływów Stanów Zjednoczonych. Czy otwarcie przez Chińczyków nowego portu w Peru powinno martwić Amerykanów? Analiza na portalu „Responsible Statecraft” przekonuje, że nie mają powodów do paniki:
👉 Czytaj całość w Responsible Statecraft
Magazyn „Harper's” przedstawia ciekawy esej Deana Kissicka o tym, czy dominujący w świecie zachodnim (neo)liberalny porządek zabija sztukę współczesną, i czy zagraża jej różnorodności. W teście pada pytanie: Czy jeśli najlepiej prestiżowe światowe wystawy poświęca są wciąż wzmacnianiu tzw. głosów marginalizowanych (np. mniejszości) – czy te głosy są nadal marginalizowane?
Warto obejrzeć ten krótki dokument o amerykańskim aktywiście z meksykańskiego pogranicza, któremu Stany Zjednoczone wytoczyły proces za pomaganie (np. zapewnianie wody na pustyni) migrantom, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Wraca w tym materiale pytanie z granicy polsko-białoruskiej: Czy pomaganie może być nielegalne?
Co łączy Szwajcarię z Madagaskarem? Czekolada. A dokładniej: sprowadzane z Afryki pod Alpy wyśmienitej jakości kakao, służące do jej wyrobu. Oto tekst o tym, jak szwajcarscy producenci wspierają malgaskich rolników w walce ze skutkami zmiany klimatu, które zagrażały uprawom:
Magazyn „Scientific American” przypomina, że upłynęło pół wieku od wysłania tzw. wiadomości z Aercibo – prostego, pierwszego komunikatu od ludzkości, który skierowano do cywilizacji pozaziemskich. Franka Drake'a, pomysłodawcę tej wiadomości – oraz to, dlaczego zdecydował się na taką a nie inną jej treść – wspomina jego córka: