Newsletter Raportu 📨 #230
Dobrych wiadomości z Bliskiego Wschodu nigdy nie za dużo: ogłoszono zawieszenie broni w toczącej się głównie w Libanie wojnie Izraela z Hezbollahem. Czy rozejm się utrzyma? O tym w analizie na łamach brytyjskiego „Spectatora”:
Wczoraj w Tiranie odbyły się największe od lat protesty antyrządowe. Opozycja domagała się dymisji premiera Albanii Edi Ramy i zastąpienia jego rządu – do przyszłorocznych wyborów – gabinetem „technicznym”. Jak donosi agencja AP, tłem protestów są oskarżenia o korupcję, zarówno pod adresem premiera, jak i liderów opozycji:
Pozostajemy na Bałkanach, gdzie od lat – a ściślej: od dekad – trwa spór o tożsamość językową mieszkańców Macedonii Północnej. Po drugiej stronie sporu jest Bułgaria. Czy jako członek Unii Europejskiej może ona utrudnić przystąpienie Macedonii do Wspólnoty? Przeczytamy o tym w „New Eastern Europe”:
👉 Czytaj całość w New Eastern Europe
BBC News publikuje świadectwo rosyjskiego dezertera, byłego żołnierza oddziałów strzegących instalacji nuklearnych Kremla. Twierdzi on, że w dniu ponownej inwazji na Ukrainę siły atomowe Rosji postawiono w stan najwyższego pogotowia. Z tekstu dowiemy się więcej o tym, jak strzeżone są rosyjskie wyrzutnie:
Ptasia grypa coraz jest częściej wskazywana przez naukowców jako kolejne potencjalne źródło pandemii wśród ludzi. Jej skutki mogą być gorsze niż pandemii covidu. Czy polityka Donalda Trumpa w sektorze zdrowia może zwiększyć ryzyko dla nas wszystkich? Przeczytajmy opinię specjalisty:
👉 Czytaj całość w New York Times
40 lat temu największe gwiazdy brytyjskiego rocka i popu wydały singiel „Do They Know It's Christmas?”, z której dochód (podobnie jak z koncertu Live Aid w 1985 roku) przeznaczono na rzecz ofiar głodu w Etiopii. Nikt nie podważa dobrych intencji Boba Geldofa, pomysłodawcy obu inicjatyw, ale w Wielkiej Brytanii trwa teraz dyskusja, czy i jak bardzo tekst (i nie tylko tekst) słynnej piosenki powiela stereotypy na temat Afryki. Z materiału w „Guardianie” dowiemy się też, jak bardzo w ciągu ostatnich dekad zmieniło się podejście do pomagania:
👉 Czytaj całość w The Guardian
Zajmujący się naukami ścisłymi magazyn „Quanta” snuje opowieść o „ostatnim wspólnym przodku”, czyli – bardzo upraszczając – pojedynczej komórce, z której rozwinęły się wszystkie żyjące dziś (oraz te, które wyginęły) organizmy. Dzięki tegorocznym odkryciom wiemy o niej znacznie więcej: